1 czerwca 2023r. uczniowie klas 6c i 6d wybrali się do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego.
Pierwszym punktem wycieczki było muzeum Stefana Żeromskiego i mauzoleum jego syna Adama
w Nałęczowie. ,,Chata’’ jest muzeum o niezwykłym klimacie stanowiącym autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza : kanapa, krzesła i fotele, za parawanem łóżko, biurko, przy którym powstawały ,,Popioły”, wspaniałe portrety pisarza, zdjęcia oraz rysunki i obrazy żony Oktawii. Eksponowane są również podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, narty, pamiątki z podróży i wiele rysunków Adama Żeromskiego.
W tym uzdrowiskowym miasteczku zachowało się również wiele zabytkowych willi w stylu szwajcarskiej architektury. Zobaczyliśmy też park zdrojowy z pomnikami i rzeźbami oraz najstarsze zabytkowe sanatorium – Pałac Małachowskich.
Mijając kolejne wzgórza dojechaliśmy do Kazimierza Dolnego nazywanego ,,perłą nad Wisłą’’. Malowniczo położone wśród wzgórz i plątaniny wąwozów lessowych Płaskowyżu Nałęczowskiego, nad brzegiem Wisły miasto zachowało wspaniałe zabytki z czasów renesansu. Zwiedzanie tego malowniczego miasteczka rozpoczęliśmy od Wąwozu Korzeniowego, jednego z najpiękniejszych miejsc w mieście. Przyroda wygląda tam niesamowicie. Można poczuć się jak w zaczarowanym lesie. Wąwóz ma wysokie ściany z widocznymi pniami i korzeniami.
Następnie spacerowaliśmy po starówce podziwiając urokliwe białe domy, słynną, zabytkową studnię, bliźniacze renesansowe kamienice braci Przybyłów oraz kamienicę Celejowską z początku XVII wieku.
Kolejnymi obiektami na naszej mapie zwiedzania były ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego oraz baszta, która powstała jeszcze za czasów panowania Władysława Łokietka. Po krętych, drewnianych schodach weszliśmy na szczyt, z którego podziwialiśmy piękną panoramę miasta.
Następnie wyruszyliśmy na górę Trzech Krzyży – najważniejszy punkt zwiedzania Kazimierza Dolnego, z której roztacza się wspaniały widok na zabytkowe miasteczko i przełom Wisły. Krzyże umieszczono tutaj w roku 1708, na pamiątkę cudownego uleczenia mieszkańców z zarazy, która nawiedziła miasto na początku XVIII wieku.
Zwiedzanie Kazimierza uatrakcyjniał nam spacer zabytkowymi uliczkami, wśród niezwykłych kamieniczek. Wstąpiliśmy również do kościoła farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych w całości organów w Polsce, stanowiących unikat w skali światowej.Po kilkugodzinnym zwiedzaniu idąc po Bulwarze Nadwiślańskim udaliśmy się do restauracji na smaczny obiad.
Pobyt w tym urokliwym zakątku zakończyliśmy rejsem po Wiśle. Dużo radości uczniom sprawiały towarzyszące przez cały czas mewy.
Dzień Dziecka spędziliśmy bardzo aktywnie. Wyjazd był wspaniały i udany, a pogoda wakacyjna.