W dniach 04.06.-10.06.2023 roku 18 uczniów z klas 6-8 naszej szkoły wraz z dwiema nauczycielkami wzięło udział w 18. międzynarodowej wymianie z uczniami z partnerskiej szkoły Oberschule Apensen w północnych Niemczech.
W programie znalazło się m.in. zwiedzanie Hamburga, spacer w okolicach miasta portowego Cuxhaven nad Morzem Północnym po wattach, zwiedzanie miasta Stade i Buxtehude, przejażdżka promem po Łabie, spływ kajakowy po rzece Schwinge, zwiedzanie i warsztaty w skansenie Kiekeberg, w czasie których w dwóch grupach uczniowie poznawali m.in. XVIII-wieczne życie na wsi miejscowej ludności, zwiedzanie i zajęcia w szkole, udział w lekcjach wraz ze swoimi rówieśnikami, rozgrywki sportowe (wspólna gra w brennball) Dużą popularnością cieszyła się zabawa w hanzeatyckim mieście Buxtehude. Uczniów podzielono na 4-osobowe mieszane grupy. Każda grupa otrzymała po kilka zdjęć ciekawych miejsc w mieście. Zadaniem wszystkich grup było odnalezienie miejsc ze zdjęć i wykonanie z każdym oryginalnego i śmiesznego zdjęcia. W konkursie wszyscy byli zwycięzcami, a w nagrodę uczestnicy zabawy otrzymali słodycze. W skansenie, zgodnie z przepisem kulinarnym w języku angielskim lub niemieckim, uczniowie przygotowywali dawne posiłki – kaszę lub kiełbasę. Wszyscy pracowali przy przygotowywaniu posiłków sumiennie, każda grupa starała się wywiązać z powierzonego zadania jak najlepiej, nie straszne były gorące patelnie, ostre noże i szybko upływający czas. Niejedna osoba uroniła łzę przy krojeniu cebuli. W tych wszystkich miejscach powstało wiele pamiątkowych zdjęć i filmików.
Naszym uczniom spodobał się pobyt w Niemczech, wielu z nich chciałoby jeszcze dłużej zostać w Apensen, o czym sami często mówili. Bardzo smakowało uczniom jedzenie, chwalili atmosferę, gościnność, sami żartowali i cieszyli się z nawiązania nowych znajomości, szlifowali języki obce. Spodobały się różne pomysły, np. uczniów najstarszych klas na spędzenie ostatnich dni w szkole (dzień hawajski).
W tym samym czasie w trakcie pobytu w partnerskim mieście Kolbuszowej koordynatorzy projektu analizowali spotkanie i zastanawiali się nad tym, jak będzie wyglądać kolejne spotkanie za rok i dwa, jakie elementy wymiany funkcjonują dobrze, a co należy doskonalić.
Na pożegnanie nasi uczniowie wręczyli rodzinom goszczącym, w podzięce za wspólnie spędzony czas, wspaniałą atmosferę, sympatię i ogromne serce, symboliczną różę.
Do Kolbuszowej przywieźliśmy z sobą podarowane szkole drzewko owocowe pochodzące z sadów krainy Altes Land.
W czasie pobytu w Apensen nauczycielki zostały zaproszone do Ratusza Junkernhof w Apensen i rozmawiały z obecną burmistrz gminy panią Beckmann-Frelock. Miłą niespodzianką w chwili pożegnania polskiej grupy w trakcie grilla było spotkanie z byłym burmistrzem panem Sommerem, inicjatorem wymian uczniów Kolbuszowej i Apensen, a zarazem uczestnikiem pierwszej wymiany w Kolbuszowej w roku 2003, od lat przyjacielem naszego miasta.
Wycieczka do Apensen cieszyła się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnicy przywieźli z sobą mnóstwo wrażeń, wspomnień, prezentów, mieli możliwość w żywej mowie doskonalić znajomość języków obcych, przez blisko tydzień obserwowali życie szkoły i atmosferę tam panującą, rozmawiali z panią dyrektor. Uczniowie zapytani na bieżąco o to, jak czują się w rodzinach, odpowiadali, że znakomicie, wspaniale, wszystko super, tylko za krótko. Wszyscy z wyjazdu wrócili bogatsi o nowe doświadczenia i nawiązane przyjaźnie. Zawsze koniec jednego wyjazdu jest zarazem początkiem przygotowań do kolejnego. Mimo przerwy spowodowanej pandemią emocje są te same, które towarzyszyły kontaktom uczniów obu szkół przez 18 lat.
Dziękuję sponsorom za dofinansowanie projektu (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Burmistrzowi Kolbuszowej), uczniom za postawę, ogromne zaangażowanie w wyjazd, pisemne wspomnienia a rodzicom za ciepłe słowa.
Serdecznie dziękuję również pani Małgorzacie Haracz za dużą pomoc w trakcie całego wyjazdu.
Beata Mierzwa
koordynator projektu