Serdecznie zapraszamy 🏝️⛵🧳🛶
Uczniowie 6c na wystawie w bibliotece
16 listopada 2022 roku Klasa 6c odwiedziła budynek dawnej Synagogi, gdzie obecnie mieści się Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej. Uczniowie obejrzeli aktualną wystawę zatytułowaną „Różnorodność świata zwierząt Płaskowyżu Kolbuszowskiego w obiektywie Zbigniewa Kożuchowskiego”.
Wystawa prezentuje makrofotografie owadów spotykanych na terenie Płaskowyżu Kolbuszowskiego, których najczęściej nie dostrzega się podczas wędrówek po lesie lub łące, a które pełnią ważne funkcje w przyrodzie.
Szydełkowe wyzwanie w 3a
W radosnej atmosferze, w towarzystwie dostojnych gości - pani Irenki, a prywatnie babci Roksany, pani Halinki - babci Bartosza oraz pani Danusi - mamy Martynki, spędziliśmy czwartkowe lekcje, kiedy to uczyliśmy się szydełkowania. Panie zaprezentowały nam swoje wspaniałe dzieła i przekazały tajniki sztuki szydełkowania. Ach, cóż to było za wyzwanie! Jednak z satysfakcją chcemy podzielić się sukcesem, bo wszyscy opanowaliśmy to niełatwego rękodzieło. Każdy z nas wykonał różne ozdoby: bransoletki, naszyjniki, pierścionki i warkoczyki do włosów.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zachęcamy was do podjęcia szydełkowego wyzwania .
Pasowanie na ucznia oddziału "0"
Nowa galeria Pasowanie na ucznia oddziału "0" została dodana do albumu fotograficznego
61Dnia 9.11.2022r. dzieci z oddziału poprzez pasowanie zostały włączone w skład społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej.
Podczas uroczystości dzieci recytowały, śpewały, tańczyły oraz ślubowały. Następnie zostały pasowane na ucznia oddziału "0".
Imprezie towarzyszył wzniosły i uroczysty nastrój.
Olimpus - sesja jesienna
W listopadzie przeprowadzony został konkurs Olimpus - sesja jesienna z matematyki, języka angielskiego oraz języka polskiego. Uczniowie zmagali się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 30 pytań. Do każdego pytania w teście podane zostały 4 odpowiedzi, z których żadna, jedna, dwie, trzy lub wszystkie odpowiedzi mogły być poprawne. Uczniowie mieli także możliwość wstrzymania się od odpowiedzi na dane pytanie. W testach zawarte zostały pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił.
Teraz nie pozostało nic innego jak tylko czekać na wyniki:) Trzymajmy wszyscy mocno kciuki!!!
Trzy uczennice nagrodzone w Ogólnopolskim konkursie plastycznym " Spotkanie ze sztuką"
W październiku 2022r. pięcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym Fundacji PGE pod hasłem "Spotkanie ze sztuką". Zadaniem konkursowym było przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieła można obejrzeć w jednym następujących muzeów: Muzeum Narodowym w Lublinie, Muzeum Narodowym w Warszawie czy Muzeum Narodowym w Krakowie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z miejscowości liczących poniżej 50 tysięcy mieszkańców.
Spośród ponad pięciuset nadesłanych prac nagrodzono dziewięćdziesięciu uczestników. W oczach jury znalazły uznanie prace aż trzech uczennic z naszej szkoły, które wykonały interpretacje plastyczne do obrazów malarki Olgi Boznańskiej.
Nagrodzonymi są:
Antonina Machowska z klasy III c " Autoportret z kwiatami"
Julia Wołoszyn z klasy III c " Dziewczynka z chryzantemami "
Maya Kostuj z klasy VI b " Imieniny babuni"
Na uwagę zasługuje fakt iż wśród wszystkich nagrodzonych jesteśmy jedyną szkołą z której wyłoniono najwięcej laureatów !!!
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach !!!
Dzień Niepodległości
Cóż to był za wyjątkowy dzień ...
„Marsz marsz Dąbrowski”- te i inne słowa Hymnu Narodowego rozbrzmiewały w klasach naszej szkoły. Samorząd Uczniowski postanowił sprawdzić jak dobrze znamy słowa Hymnu Państwowego i przygotował zagadki z nim związane. Młodzi Polacy z wielkim zaangażowaniem dośpiewywali brakujące fragmenty hymnu otrzymując tym samym możliwość wylosowania nagrody dla całej klasy z "magicznego pudełka". Dzień bez pytania oraz dzień bez zadań domowych cieszył się największym uznaniem. Zdaliśmy ten egzamin na 6 z plusem. Brawo!!!
38Nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności klas ale również dzięki nagrodom ten dzień będziemy jeszcze długo pamiętać.
Dzień Kokardy Narodowej!
W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków.
Pamiętając o tych wydarzeniach, 10 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 był dniem wyjątkowo odświętnym. Wszędzie rozbrzmiewał "Mazurek Dąbrowskiego". Uczniowie ubrani odświętnie eksponowali na swoich piersiach Kokardy Narodowe, nie tylko na znak miłości do ojczyzny i szacunku do historii, ale również wyrażając dumę iż są Polakami!!!
17
Serdecznie zapraszamy na wykład z panią psycholog
Góra pluszaków dla dzieciaków!
Wiemy jak jesteście wrażliwi na potrzeby innych dlatego zwracamy się do Was z prośbą, aby każda klasa zrobiła zbiórkę i zakupiła pluszowego misia. Jeżeli macie w domu miśka nowego z metką to również możecie go przynieść i przekazać na naszą akcję. Wasze maskotki pomogą dzieciom po wybudzeniu po różnych zabiegach i operacjach z Centrum Zdrowia Dziecka
Dzień Kokardy Narodowej
Dziękujemy za wsparcie!
Podziękowanie za wsparcie akcji "Zamiast lizaka-kup karmę dla psiaka"
"Komunikacja bez przemocy" -spotkanie artystyczne
Uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w przedstawieniu artystycznym zatytułowanym "Komunikacja bez przemocy". W trakcie tego przedstawienia przypomnione zostało znaczenie pojęć takich jak komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna, plotka, gest, konflikt oraz przemoc.
Tematem komunikacji bez przemocy u najmłodszych była "podróż w czasie". Miała ona na celu zestawienie dwóch zupełnie różnych sposobów komunikacji tych bez telefonów komórkowych czy Internetu oraz współczesnych -przesączonych coraz nowszymi technologiami. Istotne było przekazanie uczniom jak ważna i wyjątkowa jest bezpośrednia rozmowa z drugim człowiekiem.
Starszych widzów zabrano w "podróż po świecie" wiodącą szlakami różnych form porozumienia. Poprzez przedstawione scenki zaprezentowano uczniom jak ważne jest to co przekazujemy drugiej osobie, ale również w jaki sposób to robimy.
Spotkanie to miało na celu uświadomienie dzieciom jak ważna jest umiejętność rozmowy. Mamy nadzieję, że lekcję właściwego porozumiewania się zapamiętają na długo.4
Wycieczka klas 8 do Wadowic i Oświęcimia
W piątkowy poranek, 28 października, ósmoklasiści oraz wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wadowic oraz Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.
Naszą przygodę zaczęliśmy od Wadowic, tam podzieleni na grupy zwiedzaliśmy ponad godzinę Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. W sercach rodziło się wiele podziwu i refleksji. Usłyszeliśmy, jak bardzo Papież kochał młodzież, jakie pokładał w niej wielkie nadzieje... Z nadzieją, że Go nie zawiedziemy udaliśmy się na kremówki papieskie.
Następnie pełni zadumy pojechaliśmy do miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. Było to niezapomniane przeżycie, które trudno ubrać w odpowiednie słowa. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka, który został skazany na śmierć głodową z dziewięcioma innymi więźniami. Pani przewodnik wielokrotnie podkreślała, że jest to dla nas wielka lekcja historii podyktowana potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.62Kolejny etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski; w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.
Wracaliśmy po zmierzchu, w drodze powrotnej nie brakowało nastrojowej muzyki i śpiewu uczniów. Wyjazd zakończył się około 23:00. Pełni wrażeń i z obolałymi strunami głosowymi od piosenek, wróciliśmy do domów w sercach niosąc pamiątke po tym wyjątkowym dniu.
Warzywa i owoce na wesoło
O tym, że warzywa i owoce są zdrowe oraz smaczne doskonale wiedzą uczniowie klasy 3a, dlatego postanowili odkryć jeszcze inne zalety kolorowych darów z jesiennych ogrodów. I tak powstały zabawne warzywno-owoce kukiełki. Efekty zobaczcie sami.
27
Czytanie dla pokoju...
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie akcji "Czytanie dla Pokoju".
Teksty "Ksiądz Jerzy Popiełuszko o pokoju i sprawiedliwości" oraz "Dytyramb na cześć pokoju" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czytały dziewczęta z klasy 8 d: Kornelia Chodorowska i Katarzyna Sączawa. Oprawę muzyczną całości stanowi utwór Stanisławy Celińskiej "Modlitwa o pokój". Aktorzy stoją na tle grafiki "Mrija" - pracy wykonanej przez młodzież podczas warsztatów malarskich XX Międzynarodowego Pleneru Malarsko - Rzeźbiarskiego "Kolbuszowa 2022". Uczennice do przeglądu przygotowały p. Magda Kornak i p. Klaudia Serafin.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem. Klikajcie na poniższy link.
Sesja inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji
października był wyjątkowym dniem dla czwórki uczniów "Dwójki". Sarah Wahaab, Nikodem Dypa, Aleksander Tabisz oraz Maksymilian Blat uczestniczyli w sesji inauguracyjnej Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji. Spotkanie w Miejskim Domu Kultury rozpoczęło się od przemówień zaproszonych gości i wręczeniu upominków😊. Kiedy założono chusty przedstawiciele szkoły uroczyście ślubowali, deklarując godne i rzetelne reprezentowanie swoich kolegów oraz troszczenie się o sprawy gminy i młodzieży. Nowo wybrani radni zapoznali się również ze statutem i zasadami pracy MRM oraz dokonali wyboru Prezydium Rady. Zadaniem uczniów było również wybranie komisji, w której chcą pracować. Prawo – to wybór uczniów naszej szkoły.
Członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej serdecznie gratulujemy oraz życzymy determinacji, ciekawych pomysłów i wielu sukcesów w podejmowanych działaniach.
Niezwykłe opowieści niezwykłych bohaterów
W czwartek, 20 października, sala 32 została przemieniona w grotę króla leśnych elfów.
Na uroczystą biesiadę zostali zaproszeni bohaterowie „Hobbita”. Goście dopisali. Na spotkanie przybyli
Gandalf, Beorn, Gollum, Bard, krasnoludy, elfy, a nawet kilku Bagginsów. Każdy uczestnik spotkania
miał przygotować opowiadanie jednej z przygód, które przeżyły postacie Tolkiena wędrując
przez fantastyczne krainy. Biesiadnicy spisali się na medal . Opowieści były niezwykle barwne, ciekawe
i przykuwające uwagę słuchaczy.
Wystąpienia gawędziarzy z klasy VI c zostały nagrodzone ocenami bardzo dobrymi i celującymi,
natomiast za przygotowanie oryginalnych, pomysłowych strojów uczniowie otrzymali punkty dodatnie
z zachowania.
Do artykułu dołączamy fotorelację.16
Przewietrz szafę- pomóż Poli ...
Archiwum Aktualności