W SŁUŻBIE PRAWU - lekcja inna niż wszystkie
- 17.01.2024 22:04
- W dniu dzisiejszym (17 stycznia 2024 roku) odbyło się niecodzienne spotkanie. Przez dwie godziny zegarowe w naszych murach gościliśmy funkcjonariuszy Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Dębicy. Spotkanie zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.
Funkcjonariusze edukowali młodzież w zakresie zagadnień prawnych. Przybliżyli uczniom zagadnienia związane z prawem karnym, potrzebą przestrzegania norm społecznych oraz przedstawili podstawowe informacje na temat polskiego systemu więziennictwa. Poruszyli również tematykę związaną odpowiedzialnością karną nieletnich, przestrzegali przed łamaniem obowiązujących przepisów, wskazywali na możliwe konsekwencje prawne wynikające m.in. z nierealizowania obowiązku szkolnego, umieszczania niektórych treści w cyberprzestrzeni i wiele innych. Ponadto prowadzący zajęcia zaprezentowali Służbę Więzienną jako formację, z którą warto zaplanować swoją karierę zawodową.
Funkcjonariusze uświadomili uczniom, że konsekwencje czynów niezgodnych z prawem ponosi każdy, niezależnie od wieku.
Dzięki projektowi uczniowie podnieśli swoją świadomość prawną. Młodzież z uwagą wysłuchała prelekcji prowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, czego dowodem były liczne pytania. Wizyta funkcjonariuszy zakończyła się prezentacją środków ochrony osobistej i środków przymusu bezpośredniego wykorzystywanych w codziennej służbie przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Zebranym serce skradł fachowiec od wykrywania substancji odurzających owczarek belgijski Natan. Uczniowie mogli zobaczyć na czym polega praca przewodnika psa specjalnego, który na co dzień wykonuje zadania służbowe w jednostce penitencjarnej i dla policji.
Spotkanie było świetną lekcją ostrzegawczą, by młodzi ludzie nigdy nie znaleźli się w więzieniu.
Za uczestnictwo w programie nasza szkoła otrzymała Certyfikat Służby Więziennej.
W spotkaniu wzięło udział 200 uczniów ze wszystkich klas VI-VIII.
Dziękujemy za spotkanie.
Beata Mierzwa- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły